Pakume veel üht säravat reisi. Kevad, kõik ärkab talveunest. Üks kauneimaid aastaaegu reisimiseks. Külastame mitmeid Poola kauneimaid linnu, mis lummavad oma arhitektuuri ja asukohaga, meelitavad arvukate vaatamisväärsuste ja kohalike hõrgutistega.
1. päev 25.04.25 Kogunemine RKC/Mere pst 5 juures kell 06:45, väljasõit kell 07:00. Sõidame läbi Balti riikide. Teel räägime igast riigist, selle traditsioonidest, vaatamisväärsustest ja gastronoomiast. Öö Varssavi hotellis.
2. päev 26.04.25 Hommikusöök. Varssavi — Poola pealinn ja üks Euroopa suurimaid linnu. Läbinud palju vapustusi ja vallutusi, on ta hoolikalt säilitanud oma ajastute väärtuslikuma. Räägime sellest, kuid peatume siin tagasiteel, täna ootab meid võib-olla Poola krooni kõige õrnem teemant — Wrocław. Paljudele meist ei ütle nimi Wrocław midagi, kuid asjata. See iidne linnake toob oma külalistele kõige ebatavalisemaid, muinasjutulisi ja häid mõtteid. Wrocławi võrreldakse sageli rahuliku vuliseva jõega. Ja kuidas mitte võrrelda, kui selle "Euroopa lille" territooriumil voolab tervelt 5 jõge, mis muudavad selle ala vastumeelselt imeliseks "Poola Veneetsiaks". Kaunis Wrocław on rikas mitmesuguste huvitavate ja tähenduslike sündmuste poolest. Soojuse saabudes tähistavad linnaelanikud rõõmsalt ja lärmakalt kevade tulekut. Wrocławi väljakutel keeb ja särab kõigis vikerkaarevärvides rõõm, muusika ja naer. Kõik inimesed rõõmustavad, tantsivad, laulavad ja puhkavad. Oderi jõel, peaaegu nagu Veneetsias, sõidavad paadid. Üle saja silla ühendavad Alam-Sileesia pealinna kallaste — nende arvult jääb Wrocław Euroopas alla ainult eespool mainitud Veneetsiale, Amsterdamile, Peterburile ja Hamburgile. Linn sai alguse 10. sajandil Tumski saarele ehitatud kaitserajatistest. Saare hindamatud ajaloolised mälestised on Püha Johannese katedraal, kahekorruseline Püha Risti ja Püha Bartolomeuse kirik ning piiskopimuuseum, kus hoitakse 13.–14. sajandi Henriku raamatut (ladina keeles kirjutatud tsistertslaste kloostri kroonika Henriku linnas Alam-Sileesia vojevoodkonnas), mis sisaldab lauset, mida peetakse esimeseks poola keeles kirjutatud lauseks: "Day, ut ia pobrusa, a ti poziwai", mis tänapäevases ortograafias kõlab "Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj", tõlkes — "Anna, ma jahvatan, ja sina puhka". Raamat on kantud UNESCO "Maailma mälu" registrisse. Wrocławi vanalinn on oma ilu ja suuruse poolest võrreldav Krakówiga. See hõlmab gooti Püha Johannese katedraali, vanalinna renessansiajastu hooneid, barokkstiilis ülikooli ning arvukalt suurepäraseid juugendstiili ja funktsionalismi näiteid. Gnoomid, kes kord Wrocławi tänavatele asusid, said üheks selle peamiseks vaatamisväärsuseks. Iga päev otsivad sajad inimesed gnoome, pildistavad neid, silitavad neid "õnneks", poleerides pronkskujukesi läikima. Regulaarselt trükitakse spetsiaalseid kaarte ja giide gnoomide territooriumi kohta. On isegi ametlik organisatsioon – Wrocławi gnoomide linnavalve. Täpne gnoomide arv pole teada, kuid neid on tegelikult juba üle 500. Iga gnoom on eriline isiksus oma nime ja elukohaga. Vaba aeg linnas ja jätkame tutvumist Poola kauneimate linnadega, sõidame Krakówisse, kus veedame 2 ööd.
3. päev 27.04.25 Hommikusöök. Ekskursioon giidiga läbi ajaloolise keskuse. "Kuninglik pealinn Kraków" — nii kõlab linna ametlik nimi, see on üks vanimaid Poola linnu, rahvaarvult teine ja endine Poola pealinn. See kuulus linn Visla jõe ääres Lõuna-Poolas sai tuntuks eeskätt tänu Jagielloonide kuninglikule dünastiale, kes juba 1364. aastal rajas Jagielloonide ülikooli. Just siin kirjutas 1543. aastal oma kuulsa teose suur astronoom Nicolaus Copernicus.
16. sajandi alguses elasid ja töötasid Krakówis sellised tuntud arhitektid ja skulptorid nagu Francesco Florentine, Giovanni Maria Padovano, Santi Gucci ja Bartolomeo Berrecci. Tänu oma silmapaistvatele keskaegse, renessansi ja baroki arhitektuurimälestistele kannab Kraków õigustatult Poola kultuuripealinna tiitlit ning on kantud UNESCO maailmapärandi nimekirja.
Kuigi täna kuulub Poola pealinna tiitel Varssavile, tõmbab Kraków siiski rohkem turiste. Selle põhjuseks on ajaloolise linna silueti säilimine muutumatul kujul. Krakówi keskosa ümbritseb kõrge müür, mis pidi kaitsma kuningaid vallutajate eest. Müüride taga on labürint kitsaid tänavaid, mille keskmes on turuväljak, kus kõrgub 14. sajandi Püha Floriani kirik. Iga maja ja kirik siin on legendiga seotud.
Krakówi vanim turg (ja võib-olla ka kogu Euroopa vanim), ehitatud 1257. aastal, meenutab muinasjutulist lossi. Tänapäeva Suka turuhooned on turistide meelispaik, kust saab osta kõike: postkaarte, merevaiku, pitsi ja rahvariideid taskukohaste hindadega.
Kunagine kuninglik residents — Waweli loss — võtab täna vastu turiste, kes soovivad sukelduda vanaaegsesse atmosfääri. Krakówi turuväljak on alati rahvast täis. Tõenäoliselt kõige tuntum hoone linnas on Maarja kirik (Kościół Mariacki) — Krakówi sümbol. Seda tuleb kindlasti külastada: kui mitte suurepärase arhitektuuri pärast, siis vähemalt selleks, et näha kuulsa Wit Stwoszi nikerdatud altarit ja kuulda torni tipust neljal korral päevas kostvat signaali.
Teil jääb piisavalt aega iseseisvaks linna avastamiseks ja muidugi Poola köögi nautimiseks. Krakówit peetakse Poola lihapealinnaks — siin ootavad teid maitsvad ja mitmekesised lihatoidud. Näiteks kuulus Krakówi vorst, mida esmalt suitsutatakse ja siis praetakse. Teine populaarne roog on golonka — keedetud ja ahjus õllega küpsetatud seakoot, mis sulab suus.
Magusasõpradele soovitame proovida erinevaid küpsetisi — Mazurek kooki, mooniga kringlit, krõbedaid faworki'sid ja pähklitäidisega liivaküpsiserulli. Tugevamate jookide austajad võiksid proovida kuulsat Żubrówkat.
Igapäevaselt külastab Krakówi lähedal asuvat kuulsat Wieliczka soolakaevandust (lisatasu eest) ligi miljon turisti üle kogu maailma. Seal saab jalutada iidsetes soolakambrite koridorides, imetleda soolaskulptuure, soolajärvi ja maa-aluseid kabelaid. Legendi järgi leidis soola Wieliczkas Ungari printsess Kinga, Krakówi valitseja Bolesław Häbeliku naine.
Wieliczka soolakaevandus — kivisoola leiukoht Wieliczka linnas, mida kasutati 13.–20. sajandil. See peegeldab soolakaevandamise tehnoloogiate arengut seitsme sajandi jooksul. Kaevandus koosneb seitsmest maa-alusest tasemest sügavusel 57–198 meetrit, kogupikkusega üle 200 km. 1978. aastast on see kantud UNESCO maailmapärandi nimekirja. Turistimarsruutidel näeb umbes 20 erinevat kambrit ja kabelit.
Wieliczka kuurort spetsialiseerub hingamisteede haiguste ennetamisele ja ravile, kasutades maa-aluse kliima omadusi. Õhtul jätame hüvasti Krakówiga ja suundume tagasi Varssavisse. Öö hotellis.
Juhime teie tähelepanu sellele, et veebisait on üksnes informatiivse iseloomuga ega kujuta endast mingil juhul avalikku pakkumist vastavalt turismiseadusele.
Täpsema teabe saamiseks palume pöörduda OÜ Lorita Reisibüroo konsultandi poole.
NARVA KONTOR, PUSHKINI 20
TELEFONIL +372 3572516, +372 5535809
E-POSTI TEEL LORITA@LORITA.EE